Wieś Kujawsko-Pomorska

O miesięczniku…

Wieś Kujawsko-Pomorska, wydawana wspólnie przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą w Przysieku od 2001 roku, jest miesięcznikiem adresowanym do rolników i ich rodzin oraz innych osób zainteresowanych sprawami wsi i ich mieszkańców. Misją czasopisma jest wspieranie w zakresie informacji i edukacji z obszaru technologii i ekonomiki w celu poprawy jakości życia jej czytelników. W czasopiśmie otrzymają Państwo szereg informacji popularyzujących innowacje w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Dużo uwagi poświęciliśmy także ekonomice rolnictwa i zarządzaniu, w tym pozyskiwaniu środków na inwestycje m.in. z Unii Europejskiej. Ważny blok informacji poświęcony jest życiu społecznemu, w tym prawu oraz ekologii i ekonomii społecznej. W każdym numerze możemy znaleźć przepisy na domowe dania oraz pomysł jak upiększyć dom i ogród. Dodatkową atrakcją są relacje z wyjazdów zagranicznych często do egzotycznych krajów. Od czasu do czasu możemy przeczytać utwór lokalnego poety, a zawsze relacje z wydarzeń takich jak: tragi, wystawy zwierząt, dni pola, dożynki, jarmarki czy festyny wiejskie.

Podsumowując, we Wsi Kujawsko-Pomorskiej jest po trosze wszystko.Każdy może tu znaleźć coś co go zainteresuje, a jeśli zechce to może napisać do redakcji lub też zadać pytanie. Miesięcznik zawiera oprócz własnych artykułów i wywiadów, także materiały sponsorowane i reklamy oraz przedruki najciekawszych publikacji z innych branżowych czasopism. Redakcja stawia sobie za cel dotrzeć z intersującą propozycją do jak największej liczby czytelników, jest to trudne zadanie w czasach silnej konkurencji, nie tylko ze strony prasy, ale przede wszystkim różnych kanałów multimedialnych. Utrzymująca się od lat liczba prenumeratorów oraz nagrody ze strony firm prowadzących profesjonalną ocenę wydawnictw branżowych świadczą, że udaje się osiągać postawione cele.

Marek J. Nowacki
Redaktor Naczelny Wsi Kujawsko-Pomorskiej

 

20 lat minęło

1 maja mija 20 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przez ten czas wyrosło kolejne pokolenie Polek i Polaków, dla których czas przed wejściem do Unii jest już tylko historią. Warto może przypomnieć, co się zmieniło w tym czasie.

Czy jest mi tu dobrze?

W pogoni za opłacalnością produkcji zwierzęcej często zapomina się o dobrostanie zwierząt. Obecnie dąży się do tego, aby był on jak najlepszy, ale należy go umieć odpowiednio ocenić, co może być trudne.

Ogród nie tylko dla ozdoby

Planując nasadzenia w ogrodach pierwszą i kluczową sprawą jest jego funkcja. Czy ma to być ogród cieszący oko, rekreacyjny, wypoczynkowy czy może użytkowy – warzywniak, ogródek ziołowy? Z przydomowej uprawy warzyw ostatnio często rezygnujemy, bo wygodniej kupić wszystko w markecie. Tak dzieje się nawet na wsiach, gdzie przy domostwach jest przecież dużo miejsca. Istnieje też alternatywa, czyli połączenie funkcji estetycznej i użytkowej ogrodu, co chciałabym w tym materiale przybliżyć.

Allelopatia – jak mądrze zaplanować grządki?

W obecnych czasach posiadanie własnych, ekologicznych warzyw, owoców i ziół jest swego rodzaju luksusem. Uprawa ogródka bez nawozów i środków ochrony roślin daje nam pewność wysokiej jakości otrzymanych plonów. Niestosowanie chemii w ogrodzie zwiększa jednak ryzyko pojawienia się szkodników i chwastów. Jeśli chcemy mieć zdrowe plony najwyższej jakości, warto poszukać innych rozwiązań niż stosowanie chemicznych środków. Na pomoc może przyjść zjawisko allelopatii, czyli wzajemnego odziaływania roślin na siebie. Można wykorzystać je w ogrodzie warzywnym, również do ochrony przed chorobami i szkodnikami. Warto więc dobrze przemyśleć i zaplanować, jakie rośliny wysiać czy posadzić obok siebie.