Wieś Kujawsko-Pomorska

O miesięczniku…

Wieś Kujawsko-Pomorska, wydawana wspólnie przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą w Przysieku od 2001 roku, jest miesięcznikiem adresowanym do rolników i ich rodzin oraz innych osób zainteresowanych sprawami wsi i ich mieszkańców. Misją czasopisma jest wspieranie w zakresie informacji i edukacji z obszaru technologii i ekonomiki w celu poprawy jakości życia jej czytelników. W czasopiśmie otrzymają Państwo szereg informacji popularyzujących innowacje w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Dużo uwagi poświęciliśmy także ekonomice rolnictwa i zarządzaniu, w tym pozyskiwaniu środków na inwestycje m.in. z Unii Europejskiej. Ważny blok informacji poświęcony jest życiu społecznemu, w tym prawu oraz ekologii i ekonomii społecznej. W każdym numerze możemy znaleźć przepisy na domowe dania oraz pomysł jak upiększyć dom i ogród. Dodatkową atrakcją są relacje z wyjazdów zagranicznych często do egzotycznych krajów. Od czasu do czasu możemy przeczytać utwór lokalnego poety, a zawsze relacje z wydarzeń takich jak: tragi, wystawy zwierząt, dni pola, dożynki, jarmarki czy festyny wiejskie.

Podsumowując, we Wsi Kujawsko-Pomorskiej jest po trosze wszystko.Każdy może tu znaleźć coś co go zainteresuje, a jeśli zechce to może napisać do redakcji lub też zadać pytanie. Miesięcznik zawiera oprócz własnych artykułów i wywiadów, także materiały sponsorowane i reklamy oraz przedruki najciekawszych publikacji z innych branżowych czasopism. Redakcja stawia sobie za cel dotrzeć z intersującą propozycją do jak największej liczby czytelników, jest to trudne zadanie w czasach silnej konkurencji, nie tylko ze strony prasy, ale przede wszystkim różnych kanałów multimedialnych. Utrzymująca się od lat liczba prenumeratorów oraz nagrody ze strony firm prowadzących profesjonalną ocenę wydawnictw branżowych świadczą, że udaje się osiągać postawione cele.

Marek J. Nowacki
Redaktor Naczelny Wsi Kujawsko-Pomorskiej

 

Żniwa jak za dawnych lat…

20 lipca w Złotopolu pod Lipnem okoliczni mieszkańcy pokazali, jak wyglądały żniwa przed laty. Pierwszą wiązkę zboża ucięła tradycyjnym sierpem Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Aneta Jędrzejewska

Święto rolnictwa w Minikowie

Pierwszy weekend lipca (6–7) bieżącego roku obfitował w wydarzenia targowe w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego (KPODR). Podczas dwóch słonecznych dni Minikowo odwiedziło ponad 25 tys. osób, a swoją ofertę zaprezentowało 365 wystawców.

A wszystko to za sprawą wydarzeń targowych:

- Międzynarodowych Targów Rolno-Przemysłowych AGRO-TECH,

- Kujawsko-Pomorskich Dni Pola,

- Regionalnej Kujawsko-Pomorskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych,

- Pokazów zielonkowych,

- Debaty pn. „Rolnictwo dziś i jutro”.

Groźna muszka plamoskrzydła 

Ocieplenie klimatu i globalny handel stwarzają korzystne warunki przemieszczania się nowych organizmów. Dobrym przykładem może być groźny szkodnik wielu roślin jagodowych oraz pestkowych – muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii). Z uwagi na możliwości adaptacyjne muszka ta jest w stanie rozwijać się w bardzo szerokim zakresie ekosystemów – zarówno uprawnych, jak i dzikich. Właściwości te pozwalają jej na przetrwanie w różnych warunkach, ograniczając równocześnie możliwość monitorowania

Pszczeli chlebek – właściwości i zastosowanie

Pyłek kwiatowy to obnóża pszczele, stanowiące wartościowy produkt, odznaczający się wysoką wartością odżywczą i działaniem prozdrowotnym, dzięki czemu w krótkim czasie uzupełnia niedobory składników pokarmowych w organizmie. Pyłek pszczeli to nic innego jak pyłek roślin przyniesiony przez pszczoły do ula. Pszczoły robotnice mieszają go ze śliną i nektarem, formują i umieszczają w koszyczkach na trzeciej parze odnóży i zanoszą do ula.