Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza zorganizowała w dniach 24 i 25 września 2020 r. w Pałacu Hanza w Rulewie konferencję, której głównym celem było rozpowszechnienie wśród  rolników (z intensywną produkcją odpadów rolniczych np. dużych producentów trzody chlewnej) oraz przedstawicieli samorządów gminnych idei współdziałania na rzecz osiągnięcia samowystarczalności energetycznej na obszarach wiejskich.

Podczas dwudniowego seminarium,  zachęcaliśmy licznie przybyłych rolników z województwa kujawsko-pomorskiego do podejmowania inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich takich jak współtworzenie biogazowni, elektrowni wiatrowych lub wodnych, budowanie instalacji fotowoltaicznych. Program seminarium obejmował również tematykę związaną ze źródłami zanieczyszczeń obszarów wiejskich i ich skutkami, przyczynami zmian klimatycznych, prognozami mixu energetycznego w najbliższych i odległych latach.

Wśród zaproszonych ekspertów był Doradca Dyrektora Generalnego KOWR w Warszawie pan Marek Szczygielski, który wygłosił  referat min. na temat odnawialnych źródeł energii (OŹE) oraz wyraził następujące wnioski:

Biorąc pod uwagę w najbliższym czasie wzrost cen prądu,  pochodząca  z odnawialnych źródeł własna energia  jest ogromną szansą na niezależność energetyczną, obniżenie kosztów działalności  ale też na posiadanie stabilnego źródła dochodów. Wszyscy rolnicy potrzebują energii elektrycznej, ponadto są w stanie efektywnie zagospodarować powstające przy produkcji prądu ciepło, a przede wszystkim dysponują dużymi ilościami odpadowej biomasy do produkcji biogazu. Żadna inna grupa zawodowa nie ma tak korzystnych warunków do inwestowania w energetykę odnawialną.

W trakcie obrad odbyły się liczne dyskusje panelowe oraz indywidualne rozmowy uczestników z ekspertami. Podczas seminarium głos zabrał również prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz podsumowując aktualną sytuację w rolnictwie.