Tegoroczne święto kujawsko-pomorskiej wsi odbyło się w dniach 28-29 sierpnia w centrum Torunia. Taka forma dożynek dawała szansę na integracje środowiska wiejskiego i miejskiego oraz promocję tego, co jest piękne na wsi.

Dużym powodzeniem cieszyły się sobotnie wydarzenia dożynkowe w Muzeum Etnograficznym i na Jordankach - kiermasz rękodzieła i prezentacje pracy rzemieślników wykonujących ginące zawody, pokaz maszyn rolniczych oraz pikniki rodzinne. Było dużo dobrej zabawy, interesujące występy grup folklorystycznych, a dla głodnych także coś na ząb proponowała Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza realizująca kampanię promocyjną pn.  „Owoce, warzywa  na naszym talerzu”.

Najważniejszym elementem święta rolników była  niedzielna msza dożynkowa - z udziałem władz województwa, powiatu toruńskiego i miasta Torunia, przedstawicieli społeczności wiejskich regionu i gości - celebrowana przez biskupa ordynariusza diecezji toruńskiej Wiesława Śmigla, odbyła się w katedrze śś. Janów. Wspaniały, głośny, radosny i kolorowy korowód dożynkowy, z dorożkami wiozącymi starostów, orkiestrami dętymi i grupami tanecznymi, przeszedł ulicą Żeglarską, Rynkiem Staromiejskim i ulicą Chełmińską na Jordanki, gdzie miały miejsce oficjalne wystąpienia. 

 W konkursach na najpiękniejsze wieńce dożynkowe triumfowały sołectwo Strużal w powiecie toruńskim (wieniec tradycyjny) oraz dekanat unisławski wspólnie z Ostromeckiem  w powiecie bydgoskim (wieniec współczesny lub dekoracja dożynkowa). Drugie i trzecie miejsca zdobyły dekanat Łasin wspólnie z kołem gospodyń z Szembruczka w powiecie grudziądzkim i dekanat kowalewski wspólnie z sołectwem Brzeźno i miejscowym kołem gospodyń (wieniec współczesny) oraz koła gospodyń z Brzozowa w powiecie chełmińskim i Przymuszewa w powiecie tucholskim (wieniec tradycyjny).  Fundatorem nagród w kategorii "Wieniec współczesny lub dekoracja dożynkowa" była Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza. (Poniżej zdjęcie zwycięskiego wieńca/dekoracji z dekanatu unisławskiego)