Wieś Kujawsko-Pomorska

O miesięczniku…

Wieś Kujawsko-Pomorska, wydawana wspólnie przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą w Przysieku od 2001 roku, jest miesięcznikiem adresowanym do rolników i ich rodzin oraz innych osób zainteresowanych sprawami wsi i ich mieszkańców. Misją czasopisma jest wspieranie w zakresie informacji i edukacji z obszaru technologii i ekonomiki w celu poprawy jakości życia jej czytelników. W czasopiśmie otrzymają Państwo szereg informacji popularyzujących innowacje w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Dużo uwagi poświęciliśmy także ekonomice rolnictwa i zarządzaniu, w tym pozyskiwaniu środków na inwestycje m.in. z Unii Europejskiej. Ważny blok informacji poświęcony jest życiu społecznemu, w tym prawu oraz ekologii i ekonomii społecznej. W każdym numerze możemy znaleźć przepisy na domowe dania oraz pomysł jak upiększyć dom i ogród. Dodatkową atrakcją są relacje z wyjazdów zagranicznych często do egzotycznych krajów. Od czasu do czasu możemy przeczytać utwór lokalnego poety, a zawsze relacje z wydarzeń takich jak: tragi, wystawy zwierząt, dni pola, dożynki, jarmarki czy festyny wiejskie.

Podsumowując, we Wsi Kujawsko-Pomorskiej jest po trosze wszystko.Każdy może tu znaleźć coś co go zainteresuje, a jeśli zechce to może napisać do redakcji lub też zadać pytanie. Miesięcznik zawiera oprócz własnych artykułów i wywiadów, także materiały sponsorowane i reklamy oraz przedruki najciekawszych publikacji z innych branżowych czasopism. Redakcja stawia sobie za cel dotrzeć z intersującą propozycją do jak największej liczby czytelników, jest to trudne zadanie w czasach silnej konkurencji, nie tylko ze strony prasy, ale przede wszystkim różnych kanałów multimedialnych. Utrzymująca się od lat liczba prenumeratorów oraz nagrody ze strony firm prowadzących profesjonalną ocenę wydawnictw branżowych świadczą, że udaje się osiągać postawione cele.

Marek J. Nowacki
Redaktor Naczelny Wsi Kujawsko-Pomorskiej

 

Marzec... czas ruszyć w pole

Za nami okres szkoleń zimowych, czas ruszyć powoli w pole. W marcu producenci wysadzają pierwsze rozsady pod płaskie przykrycia i w otwartym gruncie. Kończy się więc produkcja pierwszych rozsad. Czy pogoda pozwoli wyjść w pole? Trudno to przewidzieć. O ile temperatury są dość wysokie jak na połowę lutego, to niestety gleba jest bardzo wilgotna.

Wiosenne ubezpieczenie upraw rolnych z dopłatą budżetu państwa

Podobnie jak w poprzednich latach, rolnik w ramach dopłat do ubezpieczeń będzie mógł wykupić polisę z dopłatą do 65% składki do 1 ha uprawy oraz do 65% składki do 1 sztuki wybranych zwierząt gospodarskich.

Symbolika krzyża

W ciągu wieków pojawiło się około 400 różnorodnych rodzajów krzyża, w tym historycy Kościoła i sztuki sakralnej wyróżniają ponad 30 odmian tego znaku. Jego najstarsze przedstawienia znane są już z okresu neolitu. Zagadnienie jego symboliki jest więc bardzo szerokie. Trwamy w okresie Wielkiego Postu, kiedy to krzyż jest mocno obecny w naszej świadomości. Dlatego proponuję Państwu zagłębienie się w ten temat.

WIELKANOC – smaku moc!

W Polsce na wielkanocnych stołach od wielu lat królują mięsa, jaja, żur, baby, ciasta i mazurki. Po okresie postu chętniej sięgamy po treściwsze potrawy. Gospodynie prześcigają się w sposobach przygotowania białej kiełbasy, sałatek czy słodkich wypieków. Poniżej przedstawiam kilka propozycji na wielkanocny stół. Wesołego Alleluja!