Przeskocz do treści

Szkolenie w Rypinie

13 czerwca br. odbyło się szkolenie w Sali Urzędu Gminy Rypin pt. „Zmiany podatku VAT w rolnictwie”. Organizatorem była Kujawsko-pomorska Izba Rolnicza w Rypinie, prowadzącą zaś pani Marzena Ryterska-Chyła – główny specjalista do spraw podatków z KPODR w Minikowie.

Pani Ryterska-Chyła poinformowała, iż od początku 2017 r. został rozszerzony katalog towarów, w stosunku do których stosowany jest mechanizm odwrotnego obciążenia. Podatnicy, którzy rozpoczną działalność w 2017 r. nie będą mogli składać deklaracji VAT kwartalnie. Taką możliwość będą mieli dopiero po dwunastu miesiącach począwszy od miesiąca, w którym dokonana została rejestracja, jeśli spełnią warunki, aby ich uznać za małych podatników.
Dodatkowo z przepisu przejściowego art. 15 ustawy nowelizującej wynika, że podatnicy, którzy zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni po 30 września 2016 r., muszą składać deklaracje miesięczne począwszy od 1 stycznia 2017 r., chociaż w IV kwartale 2016 r. rozliczali się kwartalnie.
Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy będą zobowiązani do przekazywania ewidencji do Ministerstwa Finansów (miesięcznie!) oraz na żądanie organów kontroli skarbowej w formie JPK (elektronicznie).
Takie zagadnienia jak: Kogo dotyczy obowiązek elektronicznego składania deklaracji VAT od 1 stycznia 2017 r . oraz wiele innych zagadnień można było dowiedzieć się ze szkolenia. W trakcie szkolenia jak również po jego zakończeniu można było zadawać pytania, na które każdy z uczestników otrzymał odpowiedź.